
Sématerápia
Az ember életében kialakulhatnak olyan nem jótékony hatású sémák, amelyek befolyásolják életminőségét.
Tegyük fel, hogy van egy konfliktusos helyzet, a pénztárnál türelmetlenül beszélnek Önnel, melynek hatására Ön gondolataiban többféle forgatókönyv játszódhat le.
1. Türelmetlenek velem, mert biztos nagyon fáradtak már.
2. Türelmetlenek velem, mert biztos nem vagyok nekik szimpatikus, nem vesznek emberszámba. Mi a baj velem?
3. Türelmetlenek velem, mert sosincs szerencsém, nem volt elég a szörnyű napom tessék, folytatódik tovább.
4. Türelmetlenek velem, de majd én megmutatom, hogy velem nem beszélhet így senki, szégyellje magát, el is kérem a panaszkönyvet.
Képzeljük el ,hogy bizonyos események, mindenkiben más és más sémát aktivizálnak. Miről is van szó?
Geoffry Young és munkatársai nevéhez füződik a sématerápia , amelyet 1990-1991 -es években dolgozott ki. Ez a módszer jelentősen kibővítette a kognitív viselkedésterápia módszerét, tartalmazza a gestalt, a kötődés, a tárgykapcsolati , kontsruktivista és pszichoanalitikus iskolák elemeit. Éppen ezért ez egy nagyon hatékony módszer a komplex személyiségzavarok kezelésében is. Szintén alkalmas krónikus depresszió és szorongás, étkezési zavarok, súlyos párkapcsolati problémák és kielégítő bensőséges kapcsolatok fenntartásával kapcsolatos, régóta fennálló nehézségek kezelésében.
Honnan és mitől alakulnak ki ezek a minták, sémák?
A maladaptív ( negatív) sémák valószínűleg gyerekkorban alakultak ki , de felnőttkorban is kialakulhatnak újak. Nem minden esetben van egy traumatikus esemény a háttérben, tehát egy-egy séma bizonyos negatív környezeti hatásra is kialakulhatott. Jellemző módon olyan embereket választunk párnak, akik ezeket a sémáinkat triggerelik bennünk. Pl. Aki kiskorában megtapasztalta az elhagyás élményét, sokszor érzelmileg, vagy fizikailag elérhetetlen személyek után vágyódik, vagy ő maga hagy el mindenkit. Vagy nagyon érzékenyen reagál partnere minden hétköznapi távollétére is. Természetesen vannak pozitív sémák is, amelyeket erősíteni érdemes.
A 18 maladaptív séma:
-
1.Elhagyatottság- instabilitás
-
2. Bizalmatlanság-Abúzus
-
3. Érzelmi Depriváció
-
4. Csökkentértékűség/Szégyen
-
5. Társas izoláció/ Elidegenedettség
-
6. Feljogosítottság,Grandiozitás
-
7. Elégtelen önkontroll/ Önfegyelem
-
8. Elismerés hajszolás
-
9. Behódolás (Leigázottság)
-
10. Önfeláldozás
-
11. Könyörtelen mércék/ Perfekcionizmus/ Hiperkritikusság
-
12. Negativizmus/ Pesszimizmus
-
13. Érzelmi gátoltság
-
14. Büntető készenlét
-
15. Dependencia/ inkompetencia
-
16. Összeolvadtság/ Éretlenség
-
17. Sérülékenység/ veszélyeztetettség
-
18. Kudarc (-ra ítéltség)
Visszatérve a kezdő példához, ha valaki türelmetlenül szól hozzánk, és ez megmozgathat bennünk különféle sémákat:
“2. Türelmetlenek velem, mert biztos nem vagyok nekik szimpatikus, nem vesznek emberszámba. Mi a baj velem?” Csökkentértékűség, szégyen séma
“3. Türelmetlenek velem, mert sosincs szerencsém, nem volt elég a szörnyű napom tessék, folytatódik tovább. “Negativizmus/ Pesszimizmus
“4.Türelmetlenek velem, de majd én megmutatom, hogy velem nem beszélhet így senki , szégyellje magát, el is kérem a panaszkönyvet.” Feljogosítottság,Grandiozitás
A sématerápia lényege még a különféle módokkal való foglalkozás (gyerek, felnőtt, szülő), ezenkívül egyfajta korlátozott szülői újragondoskodást is tartalmaz, valamint folyamatosan edukál. Sokszor használnak a szakemberek székmunkát, imaginációkat a foglalkozások alatt. Gyakori a házi feladat is. (major depresszió, pánikbetegség, szerfüggőség esetén nem javasolt)
A CÉL, hogy a kliensben olyan egészséges felnőtt rész legyen , aki képes jól funkcionálni az emberi kapcsolatokban, képes saját és mások szükségleteinek figyelembe vételére. Az egyén meghúzza a határokat , és odafigyel a saját örömforrásaira is . Bár Magyarországon a törvényeknek megfelelően sématerapeuta klinikai szakpszichológus lehet, de sématerápiás konzultáns is végezhet sématerápiát, szupervízor felügyelete alatt.
Ne felejtsünk el örömöt adni a bennünk lévő Boldog gyermeknek sem:)